Konumunuz: Ana Sayfa » Genel » Bilgisayar veya Notebook alırken nelere dikkat edilmeli ? Dikkat

Bilgisayar veya Notebook alırken nelere dikkat edilmeli ? Dikkat

Bir bilgisayar alırken gideceğiniz yer teknoloji marketleri ve web siteleridir. Yüzlerce model ve marka varken bu konuda çok fazla bilgi sahibi değilseniz nasıl seçim yapacağınızdır.

Bilen bir tanıdık bile neyi bilip neyi bilmedi belli değildir.

Satın almaya gittiğiniz yerde ise sizi yanlış yönlendirebilecek o markanın elemanları olabilir , sanki mağazanın normal elemanları görüntüsünde.

Kısaca bilgisayar satın alırken dikkat edeceğiniz en önemli şeyler bunlardır.

İlk önce alacağınız modelleri çıkartın, sonra Youtube veya Google aramalarında ilgili modeli yazım sorun , şikayet ve benzeri aklınıza gelebilecek şeyleri yazın.

Size yardımcı olacak birinci rehber budur.

Sonra özellik kıyaslaması ve fiyat dengesi çözmeniz gereken bir formüldür.

Özellikle notebook içine takılan ekran kartı modellerini anlamanız için model numarasına bakmanız doğru olmaz. Çünkü sonlarına gelen M veya X gibi harfler model numarası düşük olsa bile o ekran kartının daha iyi olduğu anlamına gelebiliyor.

Usb Port sayısı önemli, pilin hücre sayısı önemli, monitör kullanacaksanız giriş yeri önemli, elektrik adaptör giriş yeri önemlidir ( sağ veya solda olmalıdır ).

Mouse usb portu aç ise bluetooth alın. Mouse sağ sol eli kullananlar için Mouse üst görünüşüne bakarak eliniz için her iki yöne uygun olanı seçin. Cam’da çalışsın. Pili küçük olsun. Genelde marka Logitech alın diyorum.

Klavye Microsoft veya Logitech olabilir. Klavye çay kahve dökmeyi seviyorsanız içten korumalı bazı modeller var.

Samsung güneş enerjisi ile şarj olan bir model çıkarmıştı.

Notebook için klavye ve monitör arasında ayrı bir koruyucu koymanızda fayda var. Klavye ile ekran kapatılınca klavye tuşlarının baskıya göre ekranda izi çıkabiliyor.

Bu teknolojide çift ekran kartlı modelleri tercih edebilirsiniz. Notebooklarda genelde ısınmadan dolayı ekran kartının çipi ağrızalanıyor.

Klavye çay veya kahve dökerseniz , söküp takması kolay bir model seçebilirsiniz.

Yeni modeller de ise çift hdd takabileceğiniz yerler mevcut.

CD DVD yerine takabileceğiniz HDD yuvası mevcut.

SSD için Samsung, Kingston veya Sandisk tercih edebilirsiniz aradaki fiyat farkı yazıp okumadan kaynaklanıyor. ( Aynı boyutlar için )

Bazı notebook modelleri fan çalışınca kafa şişirebiliyor. Sessiz bir model bulursanız iyidir. Ben HP almıştım , çok ses çıkarıyordu.

Kısaca böyle , birde eğer Mac OSX kuracaksanız deneme amaçlı ona uygun ve uyumlu parçalar olsa çok rahat edersiniz.Sayfamızdaki bilgilerden yararlandığınız düşünüyorsanız lütfen Google +1 butonuna tıklayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazan Tarihi: Tem 06, 2014 | Yorum Yazın

Konu yakkında yorumunuz

Copyright © 2011 Ne2 World Site. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.